O Nama

Sta je PHTLS?

Prehospital Trauma Life Support – PHTLS je internacionalni program kontinuirane edukacije za prehospitalno zbrinjavanje povređenih.

PHTLS program je nastao u USA, u saradnji  NAEMT-a i American College of Surgeons Committee on Trauma, a bazira se na Advanced Trauma Life Support (ATLS) programu. PHTLS promoviše kritičko razmišljanje kao osnov za kvalitetno prehospitalno zbrinjavanje povređenih i smanjenje mortaliteta i invaliditeta.

PHTLS kao internacionalni program edukacije sprovode instruktori PHTLS-a  u velikom broju država. To su: Argentina, Australija, Austrija, Barbados, Bolivija,  Brazil, Kanada, Čile, Kina, Kolumbija, Kosta Rika, Danska, Engleska, Francuska, Ukrajina, Nemačka, Grčka, Hong Kong, Kenija, Irska, Izrael, Italija, Luksemburg, Meksiko, Holandija, Novi Zealand, Norveška, Oman, Panama, Peru, Filipini, Pollska, Portugalija, Saudijska Arabija, Španija, Švedska, Švajcarska, Trinidad & Tobago, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i  Urugvaj. Demonstracioni kursevi održani su u Makedoniji, Hrvatskoj, a planiraju se i u Bosni i Hercegovini.

Od 2011. godine i Srbija je član velike PHTLS porodice. Posebno smo ponosni na to što se našoj velikoj PHTLS zajednici u 2019. godini pridružila i Bugarska.

 

PHTLS Srbija

Udruženje PHTLS Srbija osnovano je 08. 06. 2011. godine u Nišu. Osnivači i članovi udruženja su lekari instruktori PHTLS-a iz cele Srbije. Udruženje je osnovano radi unapređenja zdravstvene struke kroz edukaciju zdravstvenih radnika i građana za prehospitalno zbrinjavanje povređenih osoba.

Kako smo postali instruktori PHTLS-a:

Prvi GIC kurs u Srbiji održan je 28-29 Maja 2011 u Subotici, posle 2 provajderska kursa u 2009. u Beogradu i 2010. u Subotici. GIC je uspešno završilo 20 polaznika (i u međuvremenu osnovalo udruženje PHTLS Srbija).

Zašto nam je potreban PHTLS ?

Smatramo da veština i znanje zdravstvenih radnika koji se bave prehospitalnom medicinom, kao i svih građana koji se  prvi zateknu pored povređene osobe umnogome utiču na tok i ishod daljeg lečenja. S obzirom  da  na našim prostorima nedostaje kontinuirana edukacija iz prehospitalnog zbrinjavanja traume, rodila se ideja da formiramo udruženje koje će se baviti edukacijom  i zdravstvenih radnika i ostalih građana iz ove oblasti, naravno, u odvojenim programima koji su potpuno prilagođeni njihovom znanju i potrebama.

U tome smo imali nesebičnu pomoć i podršku od naših instruktora i prijatelja iz PHTLS Austrija.

 

Ciljevi i delatnost Udruženja (izvod iz Statuta):

Član 2.

Ciljevi Udruženja su: povećanje nivoa znanja i veština zdravstvenih radnika za prehospitalno zbrinjavanje povređenih osoba, edukacija pripadnika službi od posebnog značaja o zbrinjavanju povređenih, edukacija građana za pomoć u zbrinjavanju povređenih, podizanje nivoa zdravstvene prosvećenosti stanovništva, smanjenje smrtnosti i invaliditeta povređenih osoba.

Član 3.

Radi ostvarivanja svojih ciljeva Udruženje naročito:

1) prikuplja i obrađuje naučnu i stručnu literaturu u oblasti zbrinjavanja povređenih osoba

2) organizuje, samo ili u zajednici sa drugim organizacijama, stručne skupove, savetovanja, seminare, kurseve i druge oblike edukacije u oblasti zbrinjavanja povređenih lica;

3) objavljuje knjige,  publikacije i drugi materijal u štampanom i elektronskom obliku, o pitanjima koja se odnose na zbrinjavanje poređenih osoba, u skladu sa zakonom;

4) sarađuje sa univerzitetima, školama, zdravstvenim ustanovama, stručnim udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu.

5) prikuplja i obrađuje podatke o traumatizovanim licima

6) radi na stvaranju svesti o potrebi neprekidne obuke i treninga kako široke populacije tako posebno zdravstvenih ranika po standardu PHTLS-a u oblasti prehospitalnog zbrinjavanja povređenih osoba, odnosno ovladavanju znanjima i veštinama koje su u ovoj oblasti prihvaćene u svetu.

7) radi na stvaranju nacionalnog instruktorskog tima za prehospitalno zbrinjavanje povređenih osoba

8) daje svoje mišljenje o pojedinim stručnim pitanjima, samostalno ili na zahtev nadležnih organa i institucija

9) stara se o redovnom održavanju imovine koju poseduje

10) zalaže se za odgovarajući društveni položaj svojih članova.

 

Organizacija:

Predsednik UO i zastupnik: dr Branislav Ničić

Nacionalni koordinator: Acc.spec.dr Tatjana Rajković

Medicinski direktor: dr Saša Ignjatijević